online katalóg kníh  |  kontakty  |  otváracie hodiny  |  mapa stránok  |    
 
 
 
Spýtajte sa knižnice
 
Nové prírastky v knižnici
 

Clavius

História systému

Knižničný systém CLAVIUS je pomerne mladý moderný integrovaný systém, ktorý začala firma LANius vyvíjať v roku 1998 na základe osemročných skúsenosti v oblasti automatizácie knihovníckych procesov. Systém CLAVIUS nie je prevodom pôvodného knihovníckeho systému LANius do prostredia WINDOWS. Nový software nie je priamym následníkom pôvodného systému LANius, ale kvalitatívne odlišným systémom, používajúcim najmodernejšie technológie. Pred jeho vznikom definoval vývojový tím základné charakteristiky, ktoré nesplňoval pôvodný systém a ktoré sú typické pre knihovnícke systémy vyššej triedy.

Obecná charakteristika

Neobmedzená dĺžka vstupných polí všetkých údajov. Ukladanie všetkych druhov dokumentov do jednej spoločnej bázy. Celková dĺžka záznamov rovnako ako počet záznamov v databáze nie sú systémom obmedzené. Pripravenosť na zmeny pravidiel, podpora Európskej meny Euro. Aplikácia podporuje štandard MDI - Multi document interface. Intuitívna forma ovládania podľa zvyklostí Windows a MS Office. Systém umožňuje spoluprácu s aplikáciami kancelárskeho software MS Office. Niekoľko desiatok preddefinovaných šablón vstupných/výstupných formulárov s možnosťou úpravy. Tvorba vlastných vstupných a výstupných formulárov metódou drag and drop pomocou návrhára. Široké možnosti vyhľadávania všetkých druhov dokumentov a tvorby rešerší. Užívateľské vymedzenie kategórií vyhľadávaných dokumentov. Využitie technológie čiarových kódov vo všetkých moduloch pri manipulácii s dokumentami. Systém umožňuje zasielanie písomných oznámení pomocou elektronickej pošty priamo zo systému. WWW modul pre ON-LINE prezentáciu dát v sieti Internet alebo na vlastnom Intranete. Systém umožňuje automatickú replikácie niekoľkých oddelených databáz v sieti Internet. Podpora všetkých hlavných knihovníckych štandardov.

Podporované knihovnícke štandardy

Systém ukladá dáta priamo vo formáte UNIMARC - podporuje ukladanie všetkých tagov s možnosťou definície vlastných polí a podpolí nad rámec UNIMARC. Systém podporuje používanie angloamerických katalogizačných pravidiel AACR2 a zobrazovanie bibliografických výstupov podľa noriem ISBD. Záznamy autorít vrátane vecných hesiel sú ukladané v medzinárodnom výmennom formáte UNIMARC/Autority. Do systému sa dajú pripojiť národné autority. Do systému môže byť pripojený ľubovoľný externý tezaurus, napr. EUROVOC, ktorý je prevedený do formátu UNIMARC/Autority. Export a import vo formáte UNIMARC spĺňa požiadavky na minimálny záznam pre súborný katalóg. Komunikačné štandardy: Sieťové protokoly: TCP/IP, IPX/SPX, NETBEUI, … Internet: IP, HTTP, HTML, Z39.50 server v. 2 a integrovaný klient v. 3. Export súborov: ISO 2709, HTML, XML.


Odkazy: Clavius - podrobnejší popis KIS Clavius http://www.lanius.cz/ - webstránka KIS Clavius od spoločnosti LANius s. r. o.


 

Dohľad nad spracovaním osobných údajov v našej spoločnosti zabezpečuje firma EuroTRADING s.r.o., a v súlade s § 44 zákona č. 18/2018 Z.z. a článkom č.37 NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2016/679, nám poskytuje zodpovednú osobu, ktorú môžete kontaktovať na adrese zo@eurotrading.sk.
Viac informácií si môžete prečítať tu: www.eurotrading.sk/zo


© 2007 Slovenská pedagogická knižnica, Hálova 6, 851 01 Bratislava 5. SpracovanĂ© v redakÄŤnom systĂ©me SwiftSite spoloÄŤnosti ELET systems.